Sieć teleskopów

O teleskopach słów kilka

Globalna sieć teleskopów Solaris obejmuje cztery w pełni autonomiczne obserwatoria astronomiczne zlokalizowane w Republice Południowej Afryki (Solaris-1 i Solaris-2), Australii (Solaris-3) i Argentynie (Solaris-4). Centrum dowodzenia i główna baza danych znajdują się w Toruniu.

Każde obserwatorium składa się z teleskopu o średnicy lustra głównego 0,5 m zainstalowanym na montażu równikowym firmy Astrosysteme Austria wyposażonym w szybkie i precyzyjne napędy bezpośrednie i wysokiej rozdzielczości przetworniki obrotowo-impulsowe. Teleskop Solaris-3 wyposażony jest w optykę w systemie Schmidt-Cassegrain f/9 z korektorem, pozostałe to Ritchey-Cretien f/15.

Do wielobarwnego obrazowania używane są wysokiej klasy profesjonalne kamery CCD Andor iKon-L o rozdzielczości 2048 x 2048 pikseli schładzane termoelektrycznie do temperatury -70 st. C. Koła filtrów umożliwiają wielobarwną fotometrię w dziesięciu pasmach: U, B, V, R, I (Johnson) oraz u’, g’, r’, i’, z’ (Sloan).

Pole widzenia teleskopów Solaris-3 wynosi 21’ x 21’, pozostałych teleskopów 13’ x 13’.

Każde obserwatorium jest wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, zasilania awaryjnego i urządzenia meteorologiczne umożliwiające w pełni autonomiczną pracę. Całość jest zarządzana przez specjalistyczne dedykowane oprogramowanie, które steruje siecią 24h na dobę 365 dni w roku. Sieć Solaris jest unikatowym przedsięwzięciem w skali kraju.

Spektrograf BACHES

Teleskop Solaris-1 jest wyposażony w spektrograf BACHES zaprojektowany przez grupę CAOS (https://spectroscopy.wordpress.com) i wyprodukowany przez firmę Baader Planetarium GmbH. BACHES jest akronimem od słów BAsic eCHellE Spectrograph i w języku hiszpańskim oznacza wyrwy w drodze. Jest jedynym dostępnym komercyjnie spektrografem typu echelle montowanym bezpośrednio na teleskopie (a nie na stole optycznym). Spektrograf ma rozdzielczość ok. 20 000. BACHES Remote Calibration Unit (RCU) umożliwia kalibrację widm za pomocą lampy torowo-argonowej i lampy halogenowej. Światło z lamp kalibracyjnych trafia do spektrografu za pomocą światłowodu. Na potrzeby projektu zaprojektowano dedykowany moduł Guide and Acquisition Module (GAM), który umożliwia prowadzenie zdalnych i automatycznych obserwacji za pomocą spektrografu. Teleskop Solaris-1 jest jedynym teleskopem sieci, na którym możliwe jest wykonywanie naprzemiennie obserwacji fotometrycznych i spektroskopowych.

Lokalizacje obserwatoriów

RPA

Solaris-1 i Solaris-2

South African Astronomical Observatory
Republic of South Africa
32°22’50” S 20°48’39” E
1842 n.p.m.

Australia

Solaris-3

Siding Spring Observatory
Australia
31°16’24” S 149°03’52” E
1165 n.p.m.

Ameryka Południowa

Solaris-4

Complejo Astronomico El Leoncito
Argentina
31°47’57” S 69°18’12” E
2552 n.p.m.